Vytvorte si rodostrom - Ako začať
Jednoduchý postup ako začať
*Gooooooole. Výborný začiatok za predpokladu že, vaše priezvisko:
- nie je priveľmi rozšírené (Molnár, Kováč, Novák...) (" na Slovensku sa priezvisko "....." vyskytuje 3278x , počet lokalít 312, najčastejšie v okrese Košice 534x, atď " :-))))))
- nemá aj iný význam (...Kováč, Čajka, Tichý.....)
- nie je rovnaké ako niektorá varianta krstného mena (Adam, Paľko...)
- nie je totožné s názvom mesta, obce, lokality atď. ( Hrabovec, Skalka.....)
- jeho nositeľom nie je známy športovec, umelc, spisovateľ, politik
Žiaľ, ak patríte do niektorej z týchto kategórií, ujo Gooogle pre Vás bude užitočný len okrajovo, (ak zrovna nechcete prezrieť 4 238 144 000 nájdených záznamov slova "biely")
*Vaša babka. Vaša stará mama by si mohla pamätať nielen svojich strarých rodičov, ale aj ich súrodencv, bratrancov, širšiu rodinu. Niekedy aj staršie dátumy, súvislosti, príbehy, možno aj prarodičov. Ak už nemáte starých rodičov, môžu ešte žiť ich mladší súrodenci, sesternice....
(Pozor: niekedy majú cenné informácie aj susedia, často dokonca viac ako vaša vlastná rodina :-))) Pýtajte sa!)
Dôležité je počúvať, kým majú čas a možnosť hovoriť.
(Ja už nemám možnosť porozprávať sa s mojimi starými rodičmi a veľmi ľutujem všetky tie roky, keď oni mali snahu rozprávať o svojej rodine a ja som nemala čas počúvať, kvôli mnohým "dôležitejším veciam"....)
Babky majú mnohokrát aj poklad zvaný rodinné albumy, korešpodenciu, rôzne listiny (potvrdenia, vysvedčenia, oznámenia), krstné, sobášne, smrtné listy ich rodičov. Prefoťte si ich (pretože niekedy, žiaľ, môžu skončiť v peci alebo zbere papiera).
*na stránke Jazykovedného ústavu ĽŠ v časti "slovníky" zistite početnosť hľadaného priezviska. (samostatne pre mužskú / ženskú podobu!!) Zároveň aj počet lokalít, kde sa priezvisko vyskytuje.Údaje sú síce niekoľko rokov staré, ale je to pomerne dobrý odrazový mostík pre ďalšie hľadanie.
Najlepšie (rýchlejšie :-)))) sa spracúvajú rodokmene do sto (momentálne žijúcich) osôb.
(Pozor: neuvádzajú sa tu lokality, kde sa priezvisko vyskytlo len 1x. Ak máte čas a nakontaktujete sa na autora štúdie, tieto údaje vám môžu za určitých podmienok poskytnúť.)
*následným krokom môže byť aktuálny telefónny zoznam, najlepšie tiež cez internet.
Dajú sa zistiť mená, adresy a čísla nielen pre užívateľov pevných liniek, ale aj pre mobilných operátorov (niekedy až po zadaní kontrolneho kódu, resp. len určitý počet údajov za časový úsek.). Pri troške trpezlivosti sú to veľmi cenné informácie. "Milé" je, že v pohode nájdete aj utajené čísla bez väčšej námahy....a vaše sťažnosti na operátorov nepomôžu...)
*ak máte adresy a mená z telefónneho zoznamu, prejdite na stránku o katastri.
Táto časť je trošku zdĺhavejšia, neplatená verzia je náročnejšia na čas. V menu vlastníci postupne zadávate zistené adresy (nie presné, len konkrétne katastrálne územia) a priezvisko (!iba), samostatne ženskú aj mužskú variantu. Získate dátumy narodenia (najmä žijúcich vlastníkov), príp. rodinné vzťahy. V tomto vyhľadávaní sa dajú zistiť aj nové osoby (resp. tie, ktoré neboli v tel. zoznamoch). Je dobré zadať aj lokality kde je predpoklad výskytu osôb s týmto priezviskom.
(Pozor: databáza je stále aktualizovaná, po čase sa dajú zistiť nové skutočnosti, avšak aj tu sa môžu vyskytnúť chyby v správnom písaní mien a aj niektoré dátumy sú nesprávne.)
*predchádzajúci krok sa dá "obísť" aj jednoduchšie :-)
Na tel. čísla zavoláte a zistíte tieto údaje priamo. Navyše, zistíte mnohé ďalšie podrobnosti aj o osobách, ktoré už nežijú, (napr. o starých rodičoch, prarodičoch) a väzby na ostatných členov rodiny. Prípadné dátumy potom dohľadáte cez kataster.